Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryta mozaika w Turcji ma ciekawą inskrypcję

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto liczącą 2400 lat mozaikę w Turcji
Odkryto liczącą 2400 lat mozaikę w Turcji | Zdjęcie: AA

Na południu Turcji, w prowincji Hatay, znajduje się licząca 2400 lat mozaika. Na dziele widnieje szkielet ludzki z wazą w ręku, chlebem i dzbanem wina. Jak się okazuje znajduje się na niej także ciekawa inskrypcja.

Jak twierdzą naukowcy znalezisko pochodzi z III wieku p.n.e. Mozaika po raz pierwszy została odkryta w 2012 roku, kiedy to władze Antiochii rozpoczęły budowę kolejki linowej. Robotnicy w trakcie prac natrafili na pozostałości antycznej budowli.

Badania w tym miejscu wznowiono po jakimś czasie. Według archeologów mozaika jest częścią antycznego greko-rzymskiego miasta Antiochia. Na mozaice widnieje także napis: „Bądź radosny; ciesz się życiem”. Odkryte dzieło sztuki znajdowało się zapewne w pokoju biesiadnym, a sam domus należał do bogatej rodziny.

Prowincja Hatay znana jest z wielu rzymskich mozaik sięgający III-II wieku p.n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów