Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryta mozaika w Turcji ma ciekawą inskrypcję

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto liczącą 2400 lat mozaikę w Turcji
Odkryto liczącą 2400 lat mozaikę w Turcji | Zdjęcie: AA

Na południu Turcji, w prowincji Hatay, znajduje się licząca 2400 lat mozaika. Na dziele widnieje szkielet ludzki z wazą w ręku, chlebem i dzbanem wina. Jak się okazuje znajduje się na niej także ciekawa inskrypcja.

Jak twierdzą naukowcy znalezisko pochodzi z III wieku p.n.e. Mozaika po raz pierwszy została odkryta w 2012 roku, kiedy to władze Antiochii rozpoczęły budowę kolejki linowej. Robotnicy w trakcie prac natrafili na pozostałości antycznej budowli.

Badania w tym miejscu wznowiono po jakimś czasie. Według archeologów mozaika jest częścią antycznego greko-rzymskiego miasta Antiochia. Na mozaice widnieje także napis: „Bądź radosny; ciesz się życiem”. Odkryte dzieło sztuki znajdowało się zapewne w pokoju biesiadnym, a sam domus należał do bogatej rodziny.

Prowincja Hatay znana jest z wielu rzymskich mozaik sięgający III-II wieku p.n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów