Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryte monety rzymskie mogły być zapłatą za przeprawę przez rzekę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryty dupondius przedstawiający cesarza rzymskiego Trajana
Odkryty dupondius przedstawiający cesarza rzymskiego Trajana | Zdjęcie: Portable Antiquities of the Netherlands; PAN 00035081

W 2017 roku dwaj Holendrzy odkryli przy rzece Aa w Berlicum, na południu Holandii, liczne monety rzymskie. Najnowsze badania naukowców sugerują, że mogły one służyć jako zapłata za przekroczenie rzeki.

Łącznie odkryto 109 monet, które wybito między 27 p.n.e. a 180 rokiem n.e. Monety odnaleziono na większym terenie, wzdłuż rzeki, a co więcej nie miały one w starożytności większej wartości (nie odkryto żadnej złotej monety). Stąd też hipoteza, że przez lata ludzie przeprawiali się w tym miejscu przez bród, a monety były gubione w trakcie przepraw.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów