Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryte rzymskie monety w Yorkshire dowiodły istnienia ośrodka

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Moneta Wespazjana z Yorkshire, znaleziona w 2015 roku
Moneta Wespazjana z Yorkshire, znaleziona w 2015 roku. | Zdjęcie: DigVentures

W Yorkshire (północna Anglia) natrafiono na jeden z najwcześniej założonych rzymskich ośrodków, jaki kiedykolwiek odnaleziono w tym hrabstwie. Jak się okazuje o miejscu tym wiedziano od dłuższego czasu, jednak archeolodzy celowo ukrywali informację, aby nielegalni poszukiwacze nie zakłócili prac.

Pierwszym sygnałem, jakoby w tym miejscu znajdował się ważny punkt wykopaliskowy, było wydobycie trzy lata temu przez poszukiwaczy skarbów-amatorów srebrnych rzymskich monet, liczących sobie około 2000 lat. W sumie natrafiono na 18 monet. Odkrycie pozostawiono w tajemnicy, do momentu aż otrzymano środki na wykopaliska i naukowcy mogli rozpocząć dalszą eksplorację miejsca.

Jak się okazuje wszystkie monety datowane są na czasy rządów Wespazjana (69-79 n.e.). Wówczas to Rzymianie pomaszerowali dalej na północ Brytanii i założyli wspomniany ośrodek. Badacze odkryli między innymi groby, w których znajdowały się szczątki dziecięce z biżuterią (m.in. odkryto broszkę do płaszcza).

Jak twierdzą naukowcy dotychczas udało się natrafić na tego typu ośrodki w Yorkshire, datowane na III-IV wiek n.e. Tym samym najnowsze odkrycie jest najstarszym w hrabstwie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów