Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto 100 srebrnych przedmiotów z czasów rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

100 srebrnych przedmiotów z czasów rzymskich
100 srebrnych przedmiotów z czasów rzymskich | Zdjęcie: National Museums Scotland

Ponad 170 lat temu, szkoccy robotnicy oczyszczający dynamitem pole z kamienia natrafili na trzy piękne wykonane ze srebra artefakty: bransoletę spiralną, łańcuch i szpilkę. Jednak zamiast przeszukać teren w poszukiwaniu nowych znalezisk, zgodnie z poleceniem wrócili do właściwej pracy. Na lata pole zostało zapomniane.

Ostatnio, jednak archeolodzy ponownie przeszukali pole i odkryli 100 srebrnych przedmiotów, a w tym: monety, kawałki broszek i bransoletek. Przedmioty datowane są na późny okres rzymski – IV i V wiek n.e. Znaleziska jasno potwierdzają, że należały do wyższych warstw społecznych.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów