Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto 100 srebrnych przedmiotów z czasów rzymskich

100 srebrnych przedmiotów z czasów rzymskich
100 srebrnych przedmiotów z czasów rzymskich | Zdjęcie: National Museums Scotland

Ponad 170 lat temu, szkoccy robotnicy oczyszczający dynamitem pole z kamienia natrafili na trzy piękne wykonane ze srebra artefakty: bransoletę spiralną, łańcuch i szpilkę. Jednak zamiast przeszukać teren w poszukiwaniu nowych znalezisk, zgodnie z poleceniem wrócili do właściwej pracy. Na lata pole zostało zapomniane.

Ostatnio, jednak archeolodzy ponownie przeszukali pole i odkryli 100 srebrnych przedmiotów, a w tym: monety, kawałki broszek i bransoletek. Przedmioty datowane są na późny okres rzymski – IV i V wiek n.e. Znaleziska jasno potwierdzają, że należały do wyższych warstw społecznych.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów