Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto amfiteatr na terenie rzymskiego fortu w Izraelu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto amfiteatr na terenie rzymskiego fortu w Izraelu
Odkryto amfiteatr na terenie rzymskiego fortu w Izraelu

Na terenie byłego rzymskiego fortu legionowego w Galilei (Izrael) natrafiono na ślady amfiteatru. Co ciekawe, zachowały się fragmenty ścian, które pomalowane są wciąż na kolor czerwony.

Zdaniem badaczy arena wykorzystywana mogła być raczej do trenowania żołnierzy, aniżeli walk gladiatorów. Arena i amfiteatr, o kształcie owalnym, znajdowały się poza murami fortu, obok cmentarza i budowli o charakterze religijnym.

Fort o nazwie Legio mierzył 500 na 400 metrów i mógł pomieścić nawet 5600 żołnierzy. W obozie stacjonował legion II Traiana Fortis, który po roku 120 n.e. został zastąpiony przez legion VI Ferrata.

Na terenie obozu, odkrytego między 1998 a 2000 rokiem, w dalszym czasie trwają dalsze wykopaliska. Do tej pory udało się także zlokalizować kwatery główne dowództwa (principia).

Źródła wykorzystane
  • "Ancient Warfare", XVI.6

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów