Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto antyczne monety w szufladzie biurka w Anglii

Odkryto antyczne monety w szufladzie biurka w Anglii
Odkryto antyczne monety w szufladzie biurka w Anglii | Zdjęcie: Ferrari/MOLA

W hrabstwie Kent (wschodnia Anglia) natrafiono na niecodzienne znalezisko – niezwykle wyjątkowe i rzadkie monety z antycznej Grecji i Rzymu. Niektóre obiekty liczą niemal 2500 lat. 

Do odkrycia doszło w Scotney Castle – należącym do National Trust – w jednej z szuflad biurka. Nikt nie wiedział, że skarb się tam znajdował, i tylko dzięki wolontariuszowi szukającemu fotografii, udało się dokonać odkrycia.

Podejrzewa się, że unikalny skarb liczący 186 monet był gromadzony przez kolekcjonera antyków – Edwarda Husseya III i jego syna Edwy w XIX wieku. Wydaje się, że wszyscy zapomnieli o tych unikalnych obiektach, które zamknięto w szafce biurka.

Większość znalezisk pochodzi z późnego II p.n.e. – IV wieku n.e. Najciekawszym z pewnością jest grecka moneta ukazująca żółwia morskiego, święte zwierzę Afrodyty – z pomiędzy 600-550 roku p.n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów