Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto antyczne monety w szufladzie biurka w Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto antyczne monety w szufladzie biurka w Anglii
Odkryto antyczne monety w szufladzie biurka w Anglii | Zdjęcie: Ferrari/MOLA

W 2017 roku w hrabstwie Kent (wschodnia Anglia) natrafiono na niecodzienne znalezisko – niezwykle wyjątkowe i rzadkie monety z antycznej Grecji i Rzymu. Niektóre obiekty liczą niemal 2500 lat.

Do odkrycia doszło w Scotney Castle – należącym do National Trust – w jednej z szuflad biurka. Nikt nie wiedział, że skarb się tam znajdował, i tylko dzięki wolontariuszowi szukającemu fotografii, udało się dokonać odkrycia.

Podejrzewa się, że unikalny skarb liczący 186 monet był gromadzony przez kolekcjonera antyków – Edwarda Husseya III i jego syna Edwy w XIX wieku. Wydaje się, że wszyscy zapomnieli o tych unikalnych obiektach, które zamknięto w szafce biurka.

Większość znalezisk pochodzi z późnego II p.n.e. – IV wieku n.e. Najciekawszym z pewnością jest grecka moneta ukazująca żółwia morskiego, święte zwierzę Afrodyty – z pomiędzy 600-550 roku p.n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów