Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto antyczną kopalnię w zachodniej Turcji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto antyczną kopalnię w zachodniej Turcji
Odkryto antyczną kopalnię w zachodniej Turcji | Zdjęcie: AA

W 2021 roku, w okolicach antycznej Smyrny (obecny Izmir, w zachodniej Turcji) odkryto rzymską kopalnię kamienia. Zachowane ślady dowodzą, że kopalnia intensywnie pracowała, aby zaspokoić zapotrzebowanie na budulec, niezbędny do budowy monumentalnych budowli w Smyrnie.

Wielkie bloki kamienne miały być wpierw transportowane z kamieniołomu za pomocą lokalnych strumieni, a następnie drogą morską do portu w Smyrnie.

Smyrna już w II wieku p.n.e. miała ponad 100 tysięcy mieszkańców. Rosnąca metropolia dodatkowo zmagać się musiała z licznymi trzęsieniami ziemi, które zmuszały władze do odbudowy budynków.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów