Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto antyczną szkołę gladiatorów w Austrii

Archeolodzy twierdzą, że odkryli starożytną szkołę gladiatorów w okolicach byłego Carnutum (obecny Wiedeń, Austria). Miejsce pełne jest kamieni, z widocznymi resztkami areny treningowej oraz term. Kompleks treningowy gladiatorów odkryto nie poprzez wykopaliska, a poprzez zastosowanie techniki teledetekcyjnej. Poprzez te badania udało się badaczom uzyskać trójwymiarowy obraz szkoły.

Szkoła zbudowana została za pewne w II wieku n.e. i obejmowała teren 2, 800 metrów2, gdzie centralny punkt stanowił dziedziniec. W środku podwórka znajdowała się wolno stojąca konstrukcja o średnicy 19 metrów, która mogła być areną walk. Według badaczy arena mogła być otoczona drewnianymi trybunami. Po środku areny z pewnością znajdował się drewniany pal (palus), który służył do szlifowania techniki walki i zadawania ciosów.

W południowym skrzydle kompleksu znajdowały się zapewne cele gladiatorów, kiedy w zachodniej części pobudowane były kwatery o lepszym standardzie, przewidziane dla trenerów (lanista) lub byłych gladiatorów. Kompleks zawierał także łaźnie, w których wojownicy mogli odpocząć po walce i się zrelaksować.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów