Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto antyczną szkołę gladiatorów w Austrii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika ukazująca gladiatorów z Nimes
Mozaika ukazująca gladiatorów z Nimes

W 2015 roku archeolodzy odkryli starożytną szkołę gladiatorów w okolicach byłego Carnutum (obecny Wiedeń, Austria). Miejsce pełne jest kamieni, z widocznymi resztkami areny treningowej oraz term.

Kompleks treningowy gladiatorów odkryto nie poprzez wykopaliska, a poprzez zastosowanie techniki teledetekcyjnej. Poprzez te badania udało się badaczom uzyskać trójwymiarowy obraz szkoły.

Szkoła zbudowana została zapewne w II wieku n.e. i obejmowała teren 2, 800 m2, gdzie centralny punkt stanowił dziedziniec. W środku podwórka znajdowała się wolno stojąca konstrukcja o średnicy 19 metrów, która mogła być areną walk. Według badaczy arena mogła być otoczona drewnianymi trybunami. Po środku areny z pewnością znajdował się drewniany pal (palus), który służył do szlifowania techniki walki i zadawania ciosów.

W południowym skrzydle kompleksu znajdowały się zapewne cele gladiatorów, kiedy w zachodniej części pobudowane były kwatery o lepszym standardzie, przewidziane dla trenerów (lanista) lub byłych gladiatorów. Kompleks zawierał także łaźnie, w których wojownicy mogli odpocząć po walce i się zrelaksować.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów