Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto antyczne monety w ścianie w Izraelu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczne monety w ścianie w Izraelu
Antyczne monety w ścianie w Izraelu | Zdjęcie: Israel Antiquities Authority/Facebook

W czasie prac budowlanych prowadzonych niedaleko miasta Modi’in w Izraelu, natrafiono na schowek z 16 rzadkimi srebrnymi monetami, datowanymi na I wiek p.n.e. – naukowcy oceniają, że monety wytopiono między 135 a 126 rokiem p.n.e.

Monety znajdowały się schowane w ścianie nieruchomości rolnej, co sugeruje że właściciel celowo schował pieniądze, licząc że w przyszłości je odbierze. Wspomniana budowla służyła do prac rolnych, m.in. wyciskania oliwy z oliwek czy wina. Liczne przegrody oraz tunele sugerują, że budynek mógł także służyć jako kryjówka dla powstańców żydowskich z roku 66 n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów