Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto antyczne monety w ścianie w Izraelu

Antyczne monety w ścianie w Izraelu
Antyczne monety w ścianie w Izraelu | Zdjęcie: Israel Antiquities Authority/Facebook

W czasie prac budowlanych prowadzonych niedaleko miasta Modi’in w Izraelu, natrafiono na schowek z 16 rzadkimi srebrnymi monetami, datowanymi na I wiek p.n.e. – naukowcy oceniają, że monety wytopiono między 135 a 126 rokiem p.n.e.

Monety znajdowały się schowane w ścianie nieruchomości rolnej, co sugeruje że właściciel celowo schował pieniądze, licząc że w przyszłości je odbierze. Wspomniana budowla służyła do prac rolnych, m.in. wyciskania oliwy z oliwek czy wina. Liczne przegrody oraz tunele sugerują, że budynek mógł także służyć jako kryjówka dla powstańców żydowskich z roku 66 n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów