Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto antyczne rzymskie narzędzia medyczne na Cyprze

Odkryto antyczne rzymskie narzędzia medyczne na Cyprze
Zdjęcie: Ewdoksia Papuci-Władyka | Jagiellonian University

Liczące niemal 2000 lat medyczne naczynia i narzędzia oraz monety zostały znalezione na Cyprze.

W Pafos na Cyprze (w czasach rzymskich stolica prowincji) natrafiono na kolekcję wykonanych z brązu i żelaza narzędzi chirurgicznych. Do odkrycia doszło w miejscu, gdzie niegdyś przyjmował starożytny lekarz.

Wśród znalezisk znajdują się: długa łyżka, szczypce oraz narzędzia, które według naukowców służyły do składania kości. Znaleziska datowane są na I wiek n.e. Po za tym odnaleziono nienaruszone naczynia i pojemniki medyczne, dwie ceramiczne lampy oliwne oraz monety rzymskie, datowane na I-II wiek n.e., z okresu panowania Hadriana i Trajana.

Według naukowców ten antyczny szpital uległ zniszczeniu w roku 126 n.e., w wyniku trzęsienia ziemi. Znajdował się na krańcu agory – głównym placu miasta.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów