Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto arkady rzymskie Świątyni Klaudiusza

Pozostałości rzymskiej arkady
Pozostałości rzymskiej arkady | Zdjęcie: RMR Freelance Art/Archant/Alamy

Ruiny długiej na 120 metrów rzymskiej arkady – najdłuższej w Brytanii – zostały odnalezione w Colchester w trakcie prac ziemnych przed budową nowych apartamentów.

Arkada powstała w I lub na początku II wieku n.e., po tym jak miasto uległo zniszczeniu w czasie powstania Boudiki. Na arkadę składał się kryty chodnik, zamknięty linią łuków z obu stron, co dawało schronienie pieszym. Konstrukcja powstała jako frontalny element Świątyni Klaudiusza, która powstała 50 lat wcześniej.

W czasie buntu w roku 60 n.e., Boudika kazał wznieść świątynię, gdzie mieszkańcy Colchester mogli się schronić. Później arkady zostały wzniesione za sprawą Rzymian, jako próba odbudowy ośrodka i symbol przywrócenia panowania rzymskiego we wschodniej Brytanii. Arkady składały się z 28 łuków, a w środku znajdowała się główna brama.

Arkady rzymskie

Tak naprawdę pierwszego odkrycia budowli dokonano w roku 1931. Wówczas odnaleziono centralną bramę. Część arkad odkryto w 1954 i potem 1964 roku. Dopiero jednak najnowsze odkrycie archeologów potwierdziło z jak wielką konstrukcją tak naprawdę mają do czynienia.

Arkady rzymskie

Colchester było pierwszym rzymskim miastem w Brytanii, które narodziło się jako kolonia dla kończących służbę wojskową weteranów.

Arkady rzymskie

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów