Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto arkady rzymskie Świątyni Klaudiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pozostałości rzymskiej arkady
Pozostałości rzymskiej arkady | Zdjęcie: RMR Freelance Art/Archant/Alamy

Ruiny długiej na 120 metrów rzymskiej arkady – najdłuższej w Brytanii – zostały odnalezione w 2016 roku w Colchester w trakcie prac ziemnych przed budową nowych apartamentów.

Arkada powstała w I lub na początku II wieku n.e., po tym jak miasto uległo zniszczeniu w czasie powstania Boudiki. Na arkadę składał się kryty chodnik, zamknięty linią łuków z obu stron, co dawało schronienie pieszym. Konstrukcja powstała jako frontalny element Świątyni Klaudiusza, która powstała 50 lat wcześniej.

W czasie buntu w roku 60 n.e., Boudika kazał wznieść świątynię, gdzie mieszkańcy Colchester mogli się schronić. Później arkady zostały wzniesione za sprawą Rzymian, jako próba odbudowy ośrodka i symbol przywrócenia panowania rzymskiego we wschodniej Brytanii. Arkady składały się z 28 łuków, a w środku znajdowała się główna brama.

Tak naprawdę pierwszego odkrycia budowli dokonano w roku 1931. Wówczas odnaleziono centralną bramę. Część arkad odkryto w 1954 i potem 1964 roku. Dopiero jednak najnowsze odkrycie archeologów potwierdziło z jak wielką konstrukcją tak naprawdę mają do czynienia.

Colchester było pierwszym rzymskim miastem w Brytanii, które narodziło się jako kolonia dla kończących służbę wojskową weteranów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów