Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto dwie mumie z czasów Kleopatry

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto dwie mumie z czasów Kleopatry
Odkryto dwie mumie z czasów Kleopatry

W starożytnym porcie Taposiris Magna, położonym około 50 km na zachód od Aleksandrii, odkryto dwie intrygujące mumie, które badacze datują na czasy życia królowej egipskiej Kleopatry VII.

Obiekty są interesujące, gdyż owinięte zostały w złote liście; była to praktyka stosowana jedynie w przypadku osób wysoko usytuowanych. Przeprowadzone badania rentgena potwierdziły, że odnalezione mumie należały do mężczyzny i kobiety. Niestety obie mumie zachowały się w złym stanie, z racji na dostającą się do grobowca wodę deszczową.

Poza zmumifikowanymi ciałami, w nekropolii znaleziono 200 monet, na których widnieje imię Kleopatry.

Zdaniem badaczy, dalsze prace prowadzone w Taposiris Magna mogą doprowadzić nawet do odkrycia grobu Kleopatry. Nie znamy miejsca pochówku słynnej egipskiej królowej, jednak istnieją wersje sugerujące, że po samobójczej śmierci jej ciało zostało pochowane albo w Aleksandrii, albo właśnie w Taposiris Magna.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów