Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto etruską stelę w Italii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryta etruska stela
Odkryta etruska stela | Zdjęcie: Mugello Valley Project

Prace archeologiczne prowadzone na miejscu byłej świątyni w Poggio Colla w Toskanii przyniosły odkrycie. Spod ziemi wydobyto liczącą 1, 2 metra stelę z etruską inskrypcją.

Kamień jest mocno ubrudzony i potłuczony, w związku z tym zanim poznamy treść inskrypcji, archeolodzy będą musieli oczyścić kamień. Jak twierdzą naukowcy, bardzo prawdopodobnym jest, że jest to tekst sakralny, który może być źródłem ważnych informacji z życia społeczno-kulturalnego Etrusków.

Znalezisko datowane jest na VI wiek p.n.e., a zawierać może wcześniej nie znane słowa, a w tym nawet imię boga lub bogini. Kamień był użyty około 2500 lat temu jako budulec świątyni, która zastąpiła wcześniejszą konstrukcję.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów