Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto fragment starożytnego muru

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto fragment starożytnego muru
Zdjęcie ilustracyjne: L. Romano/FORUM

W czasie budowy nowej stacji benzynowej w miejscowości Avellino w Kampanii robotnicy natknęli się na pozostałości starożytnego muru, który uznano za część antycznego amfiteatru.

Sama miejscowość to starożytne Abellinum, które nosiło w czasach Cesarstwa Rzymskiego nosiło wiele nazw: Augusta, Livia, Veneria, Alexandriana albo Abellinatium. Sam obszar jest bogaty w zabytki archeologiczne – wcześniej znaleziono tu pozostałości po willi, termach oraz  odcinek akweduktu.

Pozostałości muru datuje się na I w. p.n.e.

Autor: Marcin Bąk
Źródła wykorzystane
  • Niecodzienne odkrycie we Włoszech. Budowlańcy znaleźli pozostałości starożytnego amfiteatru, "Polskie Radio 24", 17.04.2021

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów