Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto fragment starożytnego muru

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto fragment starożytnego muru
Zdjęcie ilustracyjne: L. Romano/FORUM

W czasie budowy nowej stacji benzynowej w miejscowości Avellino w Kampanii robotnicy natknęli się na pozostałości starożytnego muru, który uznano za część antycznego amfiteatru.

Sama miejscowość to starożytne Abellinum, które nosiło w czasach Cesarstwa Rzymskiego nosiło wiele nazw: Augusta, Livia, Veneria, Alexandriana albo Abellinatium. Sam obszar jest bogaty w zabytki archeologiczne – wcześniej znaleziono tu pozostałości po willi, termach oraz  odcinek akweduktu.

Pozostałości muru datuje się na I w. p.n.e.

Autor: Marcin Bąk
Źródła wykorzystane
  • Niecodzienne odkrycie we Włoszech. Budowlańcy znaleźli pozostałości starożytnego amfiteatru, "Polskie Radio 24", 17.04.2021

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów