Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto imponujący antyczny zakład produkcji wina

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto imponujący antyczny zakład produkcji wina
Odkryto imponujący antyczny zakład produkcji wina

Archeolodzy odkopali imponujący antyczny zakład produkcji wina w 2017 i 2018 roku, lecz dopiero teraz udostępnili wyniki swoich badań. Miejsce produkcji znajduje się zaledwie 7,5 km na południe od Rzymu.

Jak tłumaczą badacze, w miejscu tym mogło się odbywać oficjalne otwarcie zbiorów wina. Wówczas to rzymska elita (w tym cesarz) brudziła sobie ręce i nogi, bawiąc się przez jeden dzień w rolnika i winiarza; utożsamiano się w ten sposób po części z niższymi warstwami społecznymi. Tego typu wydarzenie opisuje m.in. cesarz Marek Aureliusz.

Miejsce produkcji wina obejmowało przestrzeń 1000 metrów kw., gdzie podłoga wykonana była z wysokiej klasy importowanego marmuru; pod nią z kolei znajdowały się dekorowane kadzie. Produkcja rozpoczynała się na podłodze wyłożonej czerwonym marmurem, gdzie robotnicy ugniatali winogrona na śliskiej podłodze. Pozostała miazga była wyciśnięta za pomocą pary pras do wina, po czym sok płynął kanałami do masywnych kadzi fermentacyjnych zainstalowanych pod marmurową podłogą. Tam, gdy już ciecz sfermentowała po odpowiednio długim czasie przeleżenia, wino przelewano w amfory a następnie transportowano do Rzymu oraz innych miast.

Wino było wielką sprawą i wydarzeniem w starożytnym Rzymie. Coroczny zbiór winogron otwierał sam cesarz, ścinając symboliczną kiść winogron i składając jagnię w ofierze Jowiszowi.

Autor: Adrian Jesionowski
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów