Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto katakumby rzymskie na Malcie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto katakumby rzymskie na Malcie
Odkryto katakumby rzymskie na Malcie | Zdjęcie: The Times of Malta

Pod szkołą na Malcie odkryto w 2016 roku rzymskie katakumby, a w nich m.in. mały ząb pochowanego małego dziecka sprzed ponad 2000 lat.

Do odkrycia doszło za sprawą prac budowlanych mających miejsce na terenie szkoły St Paul’s Missionary College w miejscowości Rabat, na Malcie. W trakcie wykopalisk poza szczątkami ośmiu osób wydobyto także ceramikę ozdobną, którą pochowano ze zmarłymi.

Według naukowców ciężko jest ocenić dokładny okres z jakiego pochodzą katakumby. Opierając się jednak na lokalizacji oraz znalezionych przedmiotach można założyć, że znaleziska pochodzą z czasu, kiedy wyspa przekształcała się z kartagińskiej kolonii w rzymską, czyli koniec III wieku p.n.e. Wówczas to na Malcie odnotować można było pokaźną liczbę populacji żydowskiej, głównie kupców i kolonistów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów