Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto katakumby rzymskie na Malcie

Odkryto katakumby rzymskie na Malcie
Odkryto katakumby rzymskie na Malcie | Zdjęcie: The Times of Malta

Pod szkołą na Malcie odkryto rzymskie katakumby, a w nich m.in. mały ząb pochowanego małego dziecka sprzed ponad 2000 lat.

Do odkrycia doszło za sprawą prac budowlanych mających miejsce na terenie szkoły St Paul’s Missionary College w miejscowości Rabat, na Malcie. W trakcie wykopalisk poza szczątkami ośmiu osób wydobyto także ceramikę ozdobną, którą pochowano ze zmarłymi.

Według naukowców ciężko jest ocenić dokładny okres z jakiego pochodzą katakumby. Opierając się jednak na lokalizacji oraz znalezionych przedmiotach można założyć, że znaleziska pochodzą z czasu, kiedy wyspa przekształcała się z kartagińskiej kolonii w rzymską, czyli koniec III wieku p.n.e. Wówczas to na Malcie odnotować można było pokaźną liczbę populacji żydowskiej, głównie kupców i kolonistów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów