Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto liczące 2000 lat monety rzymskie z okresu republiki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto liczące 2000 lat monety rzymskie z okresu republiki
Odkryto liczące 2000 lat monety rzymskie z okresu republiki

Odkryto w 2018 roku liczące 2000 lat srebrne monety rzymskie w hrabstwie Gloucestershire (na południu Anglii). Jak twierdzą naukowcy jest to wyjątkowe znalezisko.

Znalezisko zostało odkryte przez entuzjastkę poszukiwań skarbów Susan Hurrel. Osiem odkrytych monet, pochodzi z przedziału 134 p.n.e. do 37 roku n.e., czyli czasów późnej republiki i wczesnego cesarstwa. Bardzo prawdopodobnie, monety zaginęły po podboju Brytanii przez Rzymian w roku 43 n.e.

Jak twierdzi szczęśliwa znalazczyni, chciałby ona zachować skarb, nawet jeśli będzie musiałaby zapłacić jakieś pieniądze właścicielowi pola, na którym dokonała odkrycia. Na tę chwilę, władze lokalnego muzeum wyraziły chęć odkupienia cennych artefaktów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów