Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto liczący 2000 lat grób wojownika z Brytanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto liczący 2000 lat grób wojownika z Brytanii
Odkryto liczący 2000 lat grób wojownika z Brytanii

W Walberton, w południowej Anglii, odkryto liczący 2000 lat grób wojownika. Do odkrycia doszło przypadkiem, w trakcie prac budowlanych.

Naukowcy datują grób na I p.n.e. lub I wiek n.e. Na miejscu znaleziono m.in. miecz w pięknie zdobionej pochwie i włócznię. Miecz został poddany badaniu rentgenowskiemu, który udowodnił, że piękna ozdoba ze stopu miedzi, przy ujściu pochwy, była niegdyś doskonale widoczna. Tym samym można uznać, że w grobie pochowano wysoko postawionego wojownika.

W grobie znajdowały się również pozostałości drewnianego pojemnika – widoczne jako ciemna plama – prawdopodobnie użyty do opuszczenia ciała zmarłego do grobu. W grobie znaleziono także cztery ceramiczne naczynia.

Odkryto liczący 2000 lat grób wojownika z Brytanii

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów