Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto niesamowitą mozaikę podłogową w greckim grobowcu

Odkryto niesamowitą mozaikę podłogową w greckim grobowcu
Odkryto niesamowitą mozaikę podłogową w greckim grobowcu

Greckie Ministerstwo Kultury poinformowało, że duży fragment mozaiki ukazującej rydwan w ruchu został odkryty w kompleksie grobowym w Amfipolis w północnej Grecji. Wykonana jest z białych, czarnych, niebieskich, czerwonych i żółtych kamyków. Naukowcy oceniają, że dzieło pochodzi z ostatniego ćwierćwiecza IV wieku n.e.

Mozaika ukazuje rydwan ciągnięty przez dwa białe konie oraz brodatego woźnicę z wieńcem laurowym na głowie. Przed rydwanem znajduje się bóg Hermes, tutaj ukazany jako psychopomp, który odprowadzał zmarłych do Hadesu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów