Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto niesamowitą mozaikę podłogową w greckim grobowcu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto niesamowitą mozaikę podłogową w greckim grobowcu
Odkryto niesamowitą mozaikę podłogową w greckim grobowcu

Greckie Ministerstwo Kultury poinformowało, że duży fragment mozaiki ukazującej rydwan w ruchu został odkryty w kompleksie grobowym w Amfipolis w północnej Grecji. Wykonana jest z białych, czarnych, niebieskich, czerwonych i żółtych kamyków. Naukowcy oceniają, że dzieło pochodzi z ostatniego ćwierćwiecza IV wieku n.e.

Mozaika ukazuje rydwan ciągnięty przez dwa białe konie oraz brodatego woźnicę z wieńcem laurowym na głowie. Przed rydwanem znajduje się bóg Hermes, tutaj ukazany jako psychopomp, który odprowadzał zmarłych do Hadesu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów