Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto nowe groby w nekropolii w Ostii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Insula w porcie Ostia
Insula w porcie Ostia

Odkryto więcej niż 12 grobów w Ostii, rzymskim mieście portowym u ujścia Tybru. Datowane na III-IV wiek n.e. groby należą prawdopodobnie do Chrześcijan. Otaczają one centralny grób, który należał do kogoś o religijnym i społecznym znaczeniu.

Grób ten ma formę okrągłego mauzoleum, wyłożonego trawertynem. Budowla powstała w czasach późnej Republiki, by w okresie późnej starożytności znowu znaleźć się w użyciu. Archeologowie twierdzą, że grób należeć może do członka familii, który chciał być pochowany w ważnej lokalizacji, zapewne związanej z jednym ze świętych.

Tereny, na których znajdowała się nekropolia to obecnie Parco dei Ravennati, niegdyś przedmieścia Ostii na zachodnim brzegu Tybru. Nekropolia w użyciu znajdowała się od wczesnego Cesarstwa do V wieku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów