Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto nowy typ amfor w rzymskim wraku

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto nowy typ amfor w rzymskim wraku
Odkryto nowy typ amfor w rzymskim wraku | Zdjęcie: Arqueomallornauta - Consell de Mallorca

We wraku rzymskiego statku, który odnaleziono przy wybrzeżu Majorki, odkryto nowy typ amfory. Pozostałości jednostki znajdują się 65 metrów od brzegu, nieopodal stolicy Majorki – Palmy.

Statek jest datowany na IV wiek n.e. i zapewne podróżował z Kartageny w południowo-wschodniej Hiszpanii. Archeolodzy znaleźli w ładowni amfory, z których część ma namalowane napisy (tituli picti) na zewnątrz. Napisy dostarczają informacji m.in. o pochodzeniu, przeznaczeniu, rodzaju produktu i właścicielu towaru – „Alunnius et Ausonius”.

Nowym typem amfory jest tzw. Ses Fontanelles I, która jest większa i cięższa od innych tego typu naczyń; przewożono w niej olej roślinny.

Na statku znajdowały się głównie amfory z sosem rybnym (typ amfory Almagro 51c), który pochodził praktycznie wyłącznie z sardeli europejskiej. Odnotowano także amfory płaskodenne typu Keay XIX.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów