Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto piękną rzymską mozaikę pod angielską farmą

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto piękną rzymską mozaikę pod angielską farmą
Odkryto piękną rzymską mozaikę pod angielską farmą | Zdjęcie: University of Leicester Archaeology/Historic England

W hrabstwie Rutland (środkowa Anglia) doszło do odkrycia pięknej rzymskiej mozaiki, która ukazuje starcie między Achillesem i Hektorem. Obiekt odkryto na terenie angielskiej farmy.

Jest to pierwsza mozaika odkryta w Brytanii, która ukazuje scenę z „Iliady”. Obiekt zdobił salę jadalną w luksusowej willi rzymskiej. Jak twierdzą badacze, mozaika została uszkodzona przez ogień oraz późniejsze prace budowlane, jednak do naszych czasów zachowała kolory.

Ogień jednak nie uszkodził fragmentu mozaiki, gdzie widzimy leżącego martwego i nagiego Hektora, którego potem – zgodnie z przekazem utworu – Achilles przywiąże do swojego rydwanu i będzie przeciągał wzdłuż murów Troi.

according to the message of the piece

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów