Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto piękną rzymską mozaikę pod angielską farmą

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto piękną rzymską mozaikę pod angielską farmą
Odkryto piękną rzymską mozaikę pod angielską farmą | Zdjęcie: University of Leicester Archaeology/Historic England

W hrabstwie Rutland (środkowa Anglia) doszło do odkrycia pięknej rzymskiej mozaiki, która ukazuje starcie między Achillesem i Hektorem. Obiekt odkryto na terenie angielskiej farmy.

Jest to pierwsza mozaika odkryta w Brytanii, która ukazuje scenę z „Iliady”. Obiekt zdobił salę jadalną w luksusowej willi rzymskiej. Jak twierdzą badacze, mozaika została uszkodzona przez ogień oraz późniejsze prace budowlane, jednak do naszych czasów zachowała kolory.

Ogień jednak nie uszkodził fragmentu mozaiki, gdzie widzimy leżącego martwego i nagiego Hektora, którego potem – zgodnie z przekazem utworu – Achilles przywiąże do swojego rydwanu i będzie przeciągał wzdłuż murów Troi.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów