Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto pozostałości rzymskiego pieca w Szkocji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto pozostałości rzymskiego pieca w Szkocji
Odkryto pozostałości rzymskiego pieca w Szkocji | Zdjęcie: Copyright GUARD Archaeology Ltd.

W Szkocji odnaleziono w 2016 roku pozostałości rzymskiego pieca sprzed 2000 lat. Co ciekawe, według naukowców prawdopodobnie był nie używany.

Rzymskie palniki połączone są ze sobą pod ziemią kanałami w kształcie cyfry 8. Jak się jednak okazało, piece nie są pokryte węglem lub popiołem co sugeruje, że nigdy nie zostały użyte. Kształt pieca jest bardzo podobny do innych znalezionych na terenie Szkocji pieców, w których wypiekano chleb. Tego typu obiekty znajdywano na terenie obozów wojskowych.

Wykopaliska prowadzono w okolicach miasta Falkirk. Były one kontynuacją prac, które zaczęły się w 2014 roku i były wymagane przed rozpoczęciem budowy centrum handlowego. W czasie całych odkryć natrafiono na 21 żelaznych artefaktów, m.in. groty czy ćwieki.

Wszystkie te znaleziska dowodzą, że Rzymianie na opisywanych ziemiach posiadali niegdyś mocną pozycję. Z pewnością z Rzymianami handlowali lub pracowali dla nich lokalni mieszkańcy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów