Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto pozostałości rzymskiego pieca w Szkocji

Odkryto pozostałości rzymskiego pieca w Szkocji
Odkryto pozostałości rzymskiego pieca w Szkocji | Zdjęcie: Copyright GUARD Archaeology Ltd.

W Szkocji odnaleziono pozostałości rzymskiego pieca sprzed 2000 lat. Co ciekawe, według naukowców prawdopodobnie był nie używany.

Rzymskie palniki połączone są ze sobą pod ziemią kanałami w kształcie cyfry 8. Jak się jednak okazało, piece nie są pokryte węglem lub popiołem co sugeruje, że nigdy nie zostały użyte. Kształt pieca jest bardzo podobny do innych znalezionych na terenie Szkocji pieców, w których wypiekano chleb. Tego typu obiekty znajdywano na terenie obozów wojskowych.

Wykopaliska prowadzono w okolicach miasta Falkirk. Były one kontynuacją prac, które zaczęły się w 2014 roku i były wymagane przed rozpoczęciem budowy centrum handlowego. W czasie całych odkryć natrafiono na 21 żelaznych artefaktów, m.in. groty czy ćwieki.

Wszystkie te znaleziska dowodzą, że Rzymianie na opisywanych ziemiach posiadali niegdyś mocną pozycję. Z pewnością z Rzymianami handlowali lub pracowali dla nich lokalni mieszkańcy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów