Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto przedmiot gladiatora we wschodniej Gruzji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto przedmiot gladiatora we wschodniej Gruzji
Odkryto przedmiot gladiatora we wschodniej Gruzji | Zdjęcie: Art Palace

We wschodniej Gruzji, w regionie Kakheti, w 2016 roku odnaleziono fragment starożytnej biżuterii, który naukowcy powiązali z gladiatorami antycznego Rzymu.

Miniaturowy element ma kształt rzymskiego miecza gladiusa, który zapewne był noszony jako naszyjnik. Według specjalistów przedmiot mógł być formą amuletu noszonego przez nieznanego gladiatora z Rzymu. Przedmiot datowany jest na I-II wiek n.e. Podobne amulety znajdowano w innych regionach i miały przynosić szczęście na czas walk.

Muzeum Art Palace w Tbilisi ogłosiło, że przedmiot został pozyskany od prywatnego właściciela. Nie wiadomo jednak, czy będzie wystawiony na widok publiczny.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów