Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzadką rzymską wazę w środkowej Francji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzadką rzymską wazę w środkowej Francji
Odkryto rzadką rzymską wazę w środkowej Francji

W środkowej Francji, w mieście Autun (antyczne Augustodunum), odkryto zachowaną w całości wazę z końca Cesarstwa Rzymskiego, w trakcie prowadzonych wykopalisk na terenie antycznego cmentarzyska.

Szklane naczynie ma wymiary 12×16 cm i posiada napis Vivas feliciter („żyj szczęśliwie”). Obiekt jest bogato zdobiony i wykonany w stylu szkła siatkowego; tego typu przedmioty są rzadko spotykane i do tej pory, jedynie 10 takich naczyń z czasów rzymskich się zachowało.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów