Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzadką złotą monetę Królestwa Bosporańskiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzadką złotą monetę Królestwa Bosporańskiego
Odkryto rzadką złotą monetę Królestwa Bosporańskiego | Zdjęcie: felicina.ru

Na terenie Kubania (południowo-zachodnia Rosja; blisko Krymu) archeolodzy natrafili na rzadką złotą monetę, która powstała w latach 27-28 n.e., kiedy istniało Królestwo Bosporańskie.

Moneta jest staterem, który był w obiegu Królestwa, które obejmowało obszar wschodniego Krymu, Półwysep Tamański, region Anapa, Noworosyjsk, dolny obszar Kubania, wschodni obszar Azowa i deltę Donu.

Królestwo Bosporańskie było państwem zależnym od Rzymu. W roku 8 p.n.e. na tron wstąpił Aspurgos, który założył dynastię Asandrydów panującą aż do IV wieku n.e. (z przerwami). Za panowania Nerona obszar Królestwa został nawet wcielony do Imperium Rzymskiego, jako część Mezji Dolnej (lata 63-68 n.e.).

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów