Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzadką złotą monetę Królestwa Bosporańskiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzadką złotą monetę Królestwa Bosporańskiego
Odkryto rzadką złotą monetę Królestwa Bosporańskiego | Zdjęcie: felicina.ru

Na terenie Kubania (południowo-zachodnia Rosja; blisko Krymu) archeolodzy natrafili na rzadką złotą monetę, która powstała w latach 27-28 n.e., kiedy istniało Królestwo Bosporańskie.

Moneta jest staterem, który był w obiegu Królestwa, które obejmowało obszar wschodniego Krymu, Półwysep Tamański, region Anapa, Noworosyjsk, dolny obszar Kubania, wschodni obszar Azowa i deltę Donu.

Królestwo Bosporańskie było państwem zależnym od Rzymu. W roku 8 p.n.e. na tron wstąpił Aspurgos, który założył dynastię Asandrydów panującą aż do IV wieku n.e. (z przerwami). Za panowania Nerona obszar Królestwa został nawet wcielony do Imperium Rzymskiego, jako część Mezji Dolnej (lata 63-68 n.e.).

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów