Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską broszkę sprzed 1800 lat

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

1800 letnia broszka rzymska
1800 letnia broszka rzymska | Zdjęcie: Photo courtesy Portable Antiquities Scheme

Osoba z wykrywaczem metalu odkryła w 2016 roku liczącą 1800 lat miedzianą rzymską broszkę, z wyrytym palindromem (wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej) „RMA”. Odkrycia dokonano na Isle of Wight, wyspie należącej do Wielkiej Brytanii.

Znalezisko pochodzi z czasów, kiedy Rzymianie panowali w Brytanii. Broszka jest o tyle ciekawym znaleziskiem, że wyryty na niej napis możemy czytać z lewej do prawej („ROMA” – odnoszącej się do Rzymu i kultu Dea Roma); jak i od prawej do lewej – wówczas uzyskujemy „AMOR” – rzymskiego odpowiednika boga miłości Erosa, który był poważanym bóstwem w okresie antycznym.

Naukowcy podejrzewają, że broszka ta była noszona wraz z inną, na której wyryty mógł być z kolei napis „MARS” – bóg wojny. Połączenie obu napisów dawałoby „Rzym (Roma), [miasto] Marsa”, albo „Roma, ukochana Marsa”.

Znalezisko odkryła osoba korzystająca hobbystycznie z wykrywacza metalu w grudniu 2015 roku. Następnie znalazca przekazał przedmiot Portable Antiquities Scheme (PAS) – programowi rządowemu Wielkiej Brytanii, który ma na celu rejestrację odkryć dokonanych przez osoby indywidualne.

W antycznym Rzymie broszka była zapewne przyczepiona do tuniki lub płaszcza. Przedmiot mógł być noszony przez rzymskiego legionistę lub weterana. Podobne broszki znajdywano w rzymskich obozach w południowych Niemczech i wschodniej Europie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów