Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską broszkę sprzed 1800 lat

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

1800 letnia broszka rzymska
1800 letnia broszka rzymska | Zdjęcie: Photo courtesy Portable Antiquities Scheme

Osoba z wykrywaczem metalu odkryła liczącą 1800 lat miedzianą rzymską broszkę, z wyrytym palindromem (wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej) „RMA”. Odkrycia dokonano na Isle of Wight, wyspie należącej do Wielkiej Brytanii.

Znalezisko pochodzi z czasów, kiedy Rzymianie panowali w Brytanii. Broszka jest o tyle ciekawym znaleziskiem, że wyryty na niej napis możemy czytać z lewej do prawej („ROMA” – odnoszącej się do Rzymu i kultu Dea Roma); jak i od prawej do lewej – wówczas uzyskujemy „AMOR” – rzymskiego odpowiednika boga miłości Erosa, który był poważanym bóstwem w okresie antycznym.

Naukowcy podejrzewają, że broszka ta była noszona wraz z inną, na której wyryty mógł być z kolei napis „MARS” – bóg wojny. Połączenie obu napisów dawałoby „Rzym (Roma), [miasto] Marsa”, albo „Roma, ukochana Marsa”.

Znalezisko odkryła osoba korzystająca hobbystycznie z wykrywacza metalu w grudniu 2015 roku. Następnie znalazca przekazał przedmiot Portable Antiquities Scheme (PAS) – programowi rządowemu Wielkiej Brytanii, który ma na celu rejestrację odkryć dokonanych przez osoby indywidualne.

W antycznym Rzymie broszka była zapewne przyczepiona do tuniki lub płaszcza. Przedmiot mógł być noszony przez rzymskiego legionistę lub weterana. Podobne broszki znajdywano w rzymskich obozach w południowych Niemczech i wschodniej Europie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów