Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską mozaikę w Turcji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika w Turcji
Rzymska mozaika w Turcji | Zdjęcie: AA photo

W Turcji, w środkowej części kraju, w 2016 roku odkryto rzymską mozaikę sięgającą II wieku n.e.

Znaleziska dokonano we wsi Elmali. Po silnych ulewach na polu zbożowym ziemia odsłoniła mozaikę. Jak stwierdził gubernator prowincji mozaiki zwykle znajdowały się w bogatych domach rzymskich i ukazywały greckich herosów. Znalezisko liczy 48 metrów kwadratowych, gdzie praktycznie połowa jest zniszczona.

Naukowcy zakładają, że mozaika znajdowała się w jadalni rzymskiego domu. Dzieło ukazuje zwierzęta, które w odczuciu badaczy mogą nawiązywać do Hadesa – boga podziemnego świata zmarłych. W planach jest przetransportowanie znaleziska do Ankary i wystawienie na widok publiczny.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów