Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską mozaikę w Turcji

Rzymska mozaika w Turcji
Rzymska mozaika w Turcji | Zdjęcie: AA photo

W Turcji, w środkowej części kraju, odkryto rzymską mozaikę sięgającą II wieku n.e.

Znaleziska dokonano we wsi Elmali. Po silnych ulewach na polu zbożowym ziemia odsłoniła mozaikę. Jak stwierdził gubernator prowincji mozaiki zwykle znajdowały się w bogatych domach rzymskich i ukazywały greckich herosów. Znalezisko liczy 48 metrów kwadratowych, gdzie praktycznie połowa jest zniszczona.

Naukowcy zakładają, że mozaika znajdowała się w jadalni rzymskiego domu. Dzieło ukazuje zwierzęta, które w odczuciu badaczy mogą nawiązywać do Hadesa – boga podziemnego świata zmarłych. W planach jest przetransportowanie znaleziska do Ankary i wystawienie na widok publiczny.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów