Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską osadę w środkowej Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Naczynie rzymskie
Naczynie rzymskie | Zdjęcie: Rugby Observer

W 2016 roku odkryto rzymską osadę w środkowej Anglii, w okolicach miasta Rugby. Do odkrycia doszło w trakcie prac przygotowawczych pod budowę nowego osiedla.

W czasie wykopalisk natrafiono na liczne artefakty liczące 2000 lat. Poza znaleziskami z Epoki Brązu, natrafiono także na dół z pozostałościami rzymskimi, datowanymi na okres od V wieku p.n.e. do 43 roku n.e. Znaleziono m.in. wyroby ceramiczne.

W osadzie odkryto także piece, w których zapewne produkowano ceramikę wykonaną w stylu „belgijskim”. Odkryte przedmioty są obecnie poddane badaniom ekspertów.

Osada była nie znana przez wieki. Pierwsza aktywność ludzka na tych ziemiach to czasy Epoki Brązu. Najwyższa aktywność jednak, według naukowcy, to Epoka Żelaza i wpływy rzymskie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów