Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską posiadłość w północno-zachodniej Francji

Odkryto rzymską posiadłość w północno-zachodniej Francji
Odkryto rzymską posiadłość w północno-zachodniej Francji | Zdjęcie: © Hervé Paitier, Inrap, © Emmanuelle Collado, Inrap, © Bastien Simier, Inrap, © Emmanuelle Collado, Inrap

W Langrolay-sur-Rance w północno-zachodniej Francji archeolodzy odkryli dużą rzymską posiadłość, która posiadała własne termy.

Willa była dużą konstrukcją, która posiadała własne ogrody, podgrzewane podłogi, kolumnady, stajnie oraz piękny widok na rzekę Rance. Z pewnością miejsce to było wiejską rezydencją bogatej rodziny rzymskiej z miasta Fanum Martis – zlokalizowanego około 12 km od willi.

Posiadłość obejmowała powierzchnię ponad 371 m2. Wspomniane termy posiadały własną przebieralnię, brodziki, zimne i ciepłe baseny, podgrzewane podpodłogowe pomieszczenie caldarium,  które było najcieplejszym miejscem w budynku oraz pokój do masażu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów