Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską posiadłość w północno-zachodniej Francji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymską posiadłość w północno-zachodniej Francji
Odkryto rzymską posiadłość w północno-zachodniej Francji | Zdjęcie: © Hervé Paitier, Inrap, © Emmanuelle Collado, Inrap, © Bastien Simier, Inrap, © Emmanuelle Collado, Inrap

W 2017 roku, w Langrolay-sur-Rance w północno-zachodniej Francji archeolodzy odkryli dużą rzymską posiadłość, która posiadała własne termy.

Willa była dużą konstrukcją, która posiadała własne ogrody, podgrzewane podłogi, kolumnady, stajnie oraz piękny widok na rzekę Rance. Z pewnością miejsce to było wiejską rezydencją bogatej rodziny rzymskiej z miasta Fanum Martis – zlokalizowanego około 12 km od willi.

Posiadłość obejmowała powierzchnię ponad 371 m2. Wspomniane termy posiadały własną przebieralnię, brodziki, zimne i ciepłe baseny, podgrzewane podpodłogowe pomieszczenie caldarium,  które było najcieplejszym miejscem w budynku oraz pokój do masażu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów