Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską tawernę

Rzymska tawerna
Rzymska tawerna | Zdjęcie: Copyright 2016 Antiquity Publications Ltd. Reprinted with the permission of Cambridge University Press / Widok z powietrza na odkrytą tawernę.

Nowo odkryta tawerna jest zlokalizowana w Lattarze (0becne Lattes), antycznym porcie na południu Francji, który znany był naukowcom wcześniej z przekazów antycznych, a rozpoznany dopiero w 1963 roku.

Miejsce datowane jest na 125-75 rok p.n.e. czyli okres sprzed intensywnych podbojów Rzymu. Naukowcom udało się dowiedzieć, że tawerna była niezwykle „żywa”. Znaleziono wiele wskazówek to potwierdzających. Serwowano w niej ryby, chleb, krowie i owcze mięso. Przebadany obszar wskazuje, że na tawernę składał się dziedziniec i dwie duże izby: jedna służyła jako kuchnia; druga jako jadalnia.

W kuchni znajdowały się trzy duże piece, a w jadalni miejsce na ognisko. Na miejscu znaleziono także liczne kości zwierząt, które zapewne biesiadnicy po prostu rzucali na ziemię. Naukowcom udało się także znaleźć pozostałości po miskach do picia.

Plan miasta Lattara pod koniec II wieku.
Copyright 2016 Antiquity Publications Ltd. Reprinted with the permission of Cambridge University Press
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów