Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską tawernę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska tawerna
Rzymska tawerna | Zdjęcie: Copyright 2016 Antiquity Publications Ltd. Reprinted with the permission of Cambridge University Press / Widok z powietrza na odkrytą tawernę.

Okryta w 2016 roku tawerna jest zlokalizowana w Lattarze (0becne Lattes), antycznym porcie na południu Francji, który znany był naukowcom wcześniej z przekazów antycznych, a rozpoznany dopiero w 1963 roku.

Miejsce datowane jest na 125-75 rok p.n.e. czyli okres sprzed intensywnych podbojów Rzymu. Naukowcom udało się dowiedzieć, że tawerna była niezwykle „żywa”. Znaleziono wiele wskazówek to potwierdzających. Serwowano w niej ryby, chleb, krowie i owcze mięso. Przebadany obszar wskazuje, że na tawernę składał się dziedziniec i dwie duże izby: jedna służyła jako kuchnia; druga jako jadalnia.

W kuchni znajdowały się trzy duże piece, a w jadalni miejsce na ognisko. Na miejscu znaleziono także liczne kości zwierząt, które zapewne biesiadnicy po prostu rzucali na ziemię. Naukowcom udało się także znaleźć pozostałości po miskach do picia.

Plan miasta Lattara pod koniec II wieku.
Copyright 2016 Antiquity Publications Ltd. Reprinted with the permission of Cambridge University Press
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów