Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską wieżę obserwacyjną w Turcji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymską wieżę obserwacyjną w Turcji
Odkryto rzymską wieżę obserwacyjną w Turcji

Naukowcy natrafili na pozostałości po rzymskiej wieży obserwacyjnej w Parku Narodowym w Karatay (środkowa Turcja). Jak twierdzą specjaliści, konstrukcja była wykorzystywana jeszcze za czasów Bizancjum.

Obiekt powstał zapewne około 2000 lat temu i pełnił także funkcję garnizonu. W budowli znajdowała się izba dla jednego lub dwóch wartowników. Okolica jest bogata w tego typ obiekty. Archeolodzy łącznie odkryli około 42 wież.

Pod koniec istnienia Imperium Rzymskiego wieże straciły swoją przydatność i stopniowo były wykorzystywane przez pasterzy i rolników do obserwacji swoich stad, a także do przechowywania zbiorów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów