Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską wieżę obserwacyjną w Turcji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymską wieżę obserwacyjną w Turcji
Odkryto rzymską wieżę obserwacyjną w Turcji

Naukowcy natrafili na pozostałości po rzymskiej wieży obserwacyjnej w Parku Narodowym w Karatay (środkowa Turcja). Jak twierdzą specjaliści, konstrukcja była wykorzystywana jeszcze za czasów Bizancjum.

Obiekt powstał zapewne około 2000 lat temu i pełnił także funkcję garnizonu. W budowli znajdowała się izba dla jednego lub dwóch wartowników. Okolica jest bogata w tego typ obiekty. Archeolodzy łącznie odkryli około 42 wież.

Pod koniec istnienia Imperium Rzymskiego wieże straciły swoją przydatność i stopniowo były wykorzystywane przez pasterzy i rolników do obserwacji swoich stad, a także do przechowywania zbiorów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów