Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymską willę w Cambridge

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymską willę w Cambridge
Odkryto rzymską willę w Cambridge | Zdjęcie: University of Cambridge

Naukowcy natrafili w Cambridge na pozostałości rzymskiej willi. Już wcześniej nowy dystrykt Eddington ujawnił badaczom dwa prehistoryczne monumenty pogrzebowe, rzymski ośrodek, cmentarzyska, drogi. Nikt jednak nie spodziewał się dalszych odkryć.

Poza pozostałościami budowli natrafiono na fragmenty zdobionych szklanych naczyń, płytki oraz około 500 kawałków szkła zdobionego w różnych kolorach (żółtym, białym), użytych do ułożenia mozaiki.

Archeolodzy jasno twierdzą, że odkrycie jest znaczące dla tego obszaru. Pozwoliło ono naukowcom jasno określić, jak duże znaczenie dla Rzymian miało to miejsce. Wcześniej odkryto w regionie jedynie kilka porozrzucanych gospodarstw rolnych. Obecność willi potwierdza, że całość stanowiła jeden większy ośrodek.

Dalsze prace wykopaliskowe mają zacząć się w listopadzie.

Odkryto rzymską willę w Cambridge

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów