Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski dom w Izraelu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymski dom w Izraelu
Odkryto rzymski dom w Izraelu | Zdjęcie: Dan Schowalter

Odkryty dom rzymski pochodzi z późnego I i wczesnego II wieku n.e. Pozostałości budowli znajdują się w antycznym regionie Omrit, na północy Izraela.

Podłoga budynku pokryta była gipsem, a ściany wyszukanymi freskami. Malowidła ukazują sielankowe sceny z drzewami, roślinami, rybami, dwiema kaczkami.

Naukowcy podejrzewają, że dom mógł należeć do rzymskiego oficjela lub lokalny bogacz sprowadził do swojej willi rzymskiej freski. Zespół archeologów na terenie odkrycia natrafił także na kilka amuletów w kształcie fallusa, które w czasach rzymskich przynosiły szczęście oraz chroniły przed urokami.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów