Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski dom w Izraelu

Odkryto rzymski dom w Izraelu
Odkryto rzymski dom w Izraelu | Zdjęcie: Dan Schowalter

Odkryty dom rzymski pochodzi z późnego I i wczesnego II wieku n.e. Pozostałości budowli znajdują się w antycznym regionie Omrit, na północy Izraela.

Podłoga budynku pokryta była gipsem, a ściany wyszukanymi freskami. Malowidła ukazują sielankowe sceny z drzewami, roślinami, rybami, dwiema kaczkami.

Naukowcy podejrzewają, że dom mógł należeć do rzymskiego oficjela lub lokalny bogacz sprowadził do swojej willi rzymskiej freski. Zespół archeologów na terenie odkrycia natrafił także na kilka amuletów w kształcie fallusa, które w czasach rzymskich przynosiły szczęście oraz chroniły przed urokami.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów