Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski malunek w Londynie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski fresk w Londynie
Rzymski fresk w Londynie | Zdjęcie: MOLA

W 2016 roku, w czasie wykopalisk na ulicy 21 Lime Street w Londynie, dokonano odkrycia fragmentu rzymskiego fresku, który datowany jest na I wiek n.e.

Malunek zdobił zapewne korytarz w domu bogatego obywatela. Na fresku widzimy jelenia gryzącego drzewa, ptaki, owoce i winorośl wijącą się wokół świecznika. Czerwony kolor osiągnięto za pomocą cynoberu importowanego z Hiszpanii. Fresk prezentuje styl, który nigdy wcześniej nie został odnaleziony w Brytanii; nawiązuje jednak do malowidła z rzymskiej willi w Kolonii (Niemcy).

Dom, w którym odnaleziono fresk, został zapewne zburzony na potrzeby konstrukcji Forum Basilica.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów