Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski nagrobek w Cirencester

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymski nagrobek w Cirencester
Odkryto rzymski nagrobek w Cirencester

Archeolodzy w Anglii, w 2015 roku, dokonali wyjątkowego odkrycia. W Cirencester znaleziono szkielet 27-letniej kobiety, a obok jej ciała jej własny nagrobek z inskrypcjami. Napisy sugerują, że miała na imię Bodica i posiadała celtyckie korzenie: „Dla ducha Bodici, żony, żyjącej 27 lat”. Wraz z nią pochowano trójkę dzieci, zapewne jej własnych.

Unikalnym aspektem znaleziska jest fakt, że na nagrobku znalazło się imię osoby, która została pochowana, co jest rzadkie dla tego regionu. Co ciekawe ułożenie inskrypcji sugeruje, że pusta przestrzeń z boku napisu miała być w przyszłości przewidywana dla męża. Możliwym jest, że Bodica była lokalną dziewczyną, która poślubiła Rzymianina lub Gala z obecnej Francji, a tym samym zaadoptowała pewne zwyczaje zza wody, w tym pochówek. Naukowcy podkreślają także bardzo dobry stan nagrobka, co sugeruje, że był on bardzo drogi.

W samej Wielkiej Brytanii odkryto od 300 do 400 rzymskich nagrobków, a w samym Cirencester jest to dziesiąte takie znalezisko. Co ciekawe, w samym Cirencester byłoby można znaleźć więcej takich nagrobków, gdyby nie fakt, że w średniowieczu były one masowo niszczone a materiał wykorzystywano jako budulec.
Na koniec warto dodać, że Cirencester, czyli rzymski Corinium, był drugim co do wielkości miastem Brytanii po Londynie (Londinium).

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów