Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski obóz w Niemczech

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymski obóz w Niemczech
Widoczny wał oraz rów w odkrytym rzymskim obozie marszowym w Niemczech. | Zdjęcie: LWL/B. Tremmel

W Bielefeld (zachodnie Niemcy) naukowcy natrafili na pozostałości po rzymskim obozie marszowym – duże fragmenty muru, które datowane są na panowanie cesarza Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.).

Szczęśliwie, przez kolejne wieki, teren na którym znajdował się obóz nie był wykorzystywany w celach rolniczych. Obecnie, dzięki skanom laserowym, możliwym jest określenie linii murów, wydzielającej obóz. W ten sposób archeologom udało się ocenić, że obóz obejmował 26 ha. Tym samym praktycznie 3 legiony oraz oddziały auxilia mogły się tutaj skoszarować – ok. 25 tysięcy ludzi.

Odkryto rzymski obóz w Niemczech

Co jest warte podkreślenia, rzymscy legioniści w obozach marszowych spali w skórzanych namiotach, przestrzeń wykorzystywana przez oddziały była znacznie mniejsza niż w stałych obozach.

Zgodnie z przekazami historycznymi w regionie znajdowali się Druzus Starszy w 11 roku p.n.e. oraz Germanik w latach 11-12 oraz 14-16 n.e. Kolejne badania mają potwierdzić, który rzymski wódz odpowiadał za konstrukcję odkrytego obozu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów