Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski obóz wojskowy we wschodnich Niemczech

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rysunek ukazujący obóz marszowy Rzymian. Ilustracja w książce Floriána de Ocampo z 1852 roku.
Rysunek ukazujący obóz marszowy Rzymian. Ilustracja w książce Floriána de Ocampo z 1852 roku.

Archeolodzy potwierdzili obecność rzymskiego obozu wojskowego we wschodnich Niemczech. Teren około 18 hektarów, odkryty niedaleko miasta Hachelbich w Turyngii, mógł pomieścić rzymski legion, czyli około 5000 ludzi. Lokalizacja obozu w szerokiej dolinie uzupełnionej paroma naturalnymi przeszkodami sugeruje, że miejsce to miało być jedynie miejscem postojowym na przyszłą ekspansję na wschód.

Archeolog Mario Kuessner, pracujący w Turyngii podkreśla: „Ludzie szukali dowódców na obecność Rzymian w tej części Niemiec przez 200 lat. Dużo czasu minęło, zanim potwierdziliśmy ten fakt.”

Po porażce Rzymian w 9 roku n.e. w lesie Teutoburskim, Rzym zrezygnował z podboju plemion germańskich na północ od Renu. Niektóre jednak źródła wskazują, że Rzymianie okazyjnie organizowali wyprawy w głąb Germanii, prawdopodobnie po to, aby ukarać barbarzyńców za najazdy na terytorium Imperium.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów