Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski pocisk z procy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymski pocisk z procy
Odkryto rzymski pocisk z procy | Zdjęcie: Burnswark Project

W południowej Szkocji odnaleziono schowek, w którym przechowywano ołowiane pociski do proc. Uważa się, że to największe tego typu znalezisko w Brytanii. Odkrycia dokonano na wykopaliskach prowadzonych w Burnswark, w mieście Dumfries.

Badania miały miejsce na płaskiej górze, niedaleko Lockerbie. Naukowcy przez lata starali się ocenić jaką rolę pełnił Burnswark w trakcie rzymskiego panowania. Jedna z teorii mówi, że miejsce to mogło być pierwszym starciem Rzymian w inwazji na Szkocję w około 140 roku n.e.

Znalezione pociski posiadają identyczne 4mm otwory, które wciąż nie są do końca wytłumaczone. Eksperci wojskowości przedstawili jedno z najbardziej prawdopodobnych zastosowań tych małych dziurek. W trakcie lotu pociski wydają niezwykle „skrzekliwy dźwięk”, który mógł mieć na celu zastraszenie przeciwnika.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów