Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski port w Egipcie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymski port w Egipcie
Odkryto rzymski port w Egipcie

Zespół egipskich archeologów natrafił na pozostałości po antycznym porcie w Tell Abu Saifi – 3 km na wschód od Kanału Sueskiego. Zachowane ruiny były niegdyś stocznią dla łodzi i statków.

Jak stwierdzili naukowcy ruiny datowany są na czasy ptolemejskie i rzymskie. Miejsce, w którym dokonano odkrycia było niegdyś rzymskim miastem Sila.

Pozostałości budowli ukazują dwa suche doki z prostokątnym budynkiem pomiędzy nimi. Większy dok znajduje się na wschodzie, który otoczony był szerokim na 6 metrów murem. Tam też miała miejsca naprawa i konserwacja jednostek pływających.

Natrafiono także na pozostałości rozłożonych belek drewnianych, w zorganizowanych warstwach. Wskazują one, że prawdopodobnie miały zostać użyte do naprawy łodzi.

Inne znaleziska to rybie ości oraz ceramika.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów