Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymskie diploma ukazujące karierę wojskową we flocie rzymskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Grafika jaka stoi obok rzymskiego diploma w Muzeum Archeologii w Durham
Grafika jaka stoi obok rzymskiego diploma w Muzeum Archeologii w Durham | Zdjęcie: Handout

W północnej Anglii, w 2017 roku, na terenie rzymskiego fortu Lanchester natrafiono na rzymski dyplom wojskowy, prezentujący karierę wojskową we flocie wojennej pewnego Rzymianina. Szczęśliwym znalazcą obiektu był Mark Houston.

Jak się okazuje jest to pierwsze tego typu tak dobrze zachowane znalezisko w regionie. Diploma przedstawia służbę w jednostce Classis Germanica – rzymskiej flocie w Germanii – niejakiego Tigernosa.

Diploma był to rzymski dokument potwierdzający zwolnienie żołnierza z wojska i nadanie mu rzymskiego obywatelstwa w zamian za dobrą służbę (zazwyczaj 25-letnią).  Dyplom, spisany na dwóch brązowych tablicach, był potwierdzoną notarialnie kopią oryginalnego edyktu cesarskiego. Żołnierz potwierdzał nim swoje prawa w miejscu osiedlenia.

Znalezione diploma opowiada historię młodego mężczyzny, który większość życia spędził na rzymskich statkach w Germanii. Jego imię Tigernos oznacza „król” lub „pan”; a wspomniany w dokumencie ojciec Magiotigernus tłumaczyć można jako „wielki pan”. Dokument wydano w roku ok. 150 n.e., za panowania cesarza Antoninusa Piusa. Pierwotnie dyplom składał się z dwóch płyt wykonanych z brązu i połączonych metalowymi drucikami. Do naszych czasów dokument przetrwał w ośmiu częściach, który poddano konserwacji.

Źródła wykorzystane
  • Incredible fleet diploma detailing naval career of its holder is unearthed near Roman fort, "Chronicle Live", 11 lipca 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów