Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymskie naostrzone drewniane pale

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymskie naostrzone drewniane pale
Odkryto rzymskie naostrzone drewniane pale | Zdjęcie: Courtesy Frederic Auth/Goethe University

W zachodnich Niemczech, w okolicach miasta Bad Ems, natrafiono na dobrze zachowane, naostrzone drewniane pale, które chroniły rzymskich legionistów w forcie przed atakami barbarzyńców.

Co ciekawe, o używaniu tzw. „wilczych dołów” wspomina sam Juliusz Cezar, który zastosował je w trakcie oblężenia Alezji w 52 roku p.n.e. Cezar określa je terminem lilies, gdyż jak przekazuje wyglądem przypominają kwiaty lilie.

Przed nimi w skośnych rzędach w kształcie pięciokąta rozstawionych, wykopano doły głębokie na trzy stopy o zwężającej się z lekka ku dołowi pochyłości. Wygładzone pale grubości uda, u góry dobrze zaostrzone i mocno nadpalone wbijano tutaj tak, żeby wystawały z ziemi nie więcej niż na cztery palce; równocześnie dla wzmocnienia ich i nadania im stateczności każdy z nich u samej podstawy na głębokość stopy ubijano ziemią, pozostałą część dołu przykrywano, dla zamaskowania zasadzki, łoziną i chrustem. Tego rodzaju szeregów biegło osiem i były od siebie oddalone na trzy stopy. Nazywano je „liliami” przez podobieństwo do tego kwiatu.

Juliusz Cezar, O wojnie galijskiej, VII.73

Skąd obecność Rzymian w tym regionie? Zdaniem badaczy Rzymianie wykorzystywali fort do zabezpieczenia wydobycia srebra w I wieku n.e. Rzymski obóz miał zajmować obszar około 8 ha i posiadał aż 40 drewnianych wież. Nieopodal tego obozu (w odległości 2 km) odkryto mniejszy fort na około 40 ludzi.

W okolicy udało się odkryć także rzymską monetę z roku 43 n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów