Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto sięgający czasów rzymski cmentarz w Damaszku

Rzymski cmentarz w Damaszku
Rzymski cmentarz w Damaszku

W mieście Rakhleh w regionie Qatana w Syrii (40 km na zachód od Damaszku) odkryto wapienny cmentarz sięgający czasów rzymskich. Odkrywcą jest farmer, który natrafił na grobowiec w czasie pracy na polu.

Zaraz po przekazaniu informacji władzom na miejsce wysłany został zespół ekspertów, którzy stwierdził, że znalezisko to sięgające II-III wieku n.e. rzymskie cmentarzysko powstałe na planie kwadratu. Schodząc po schodach w dół grobowca natrafia się na wejście do trzech komnat, gdzie w każdej znajduje się kilka grobów. Na tę chwilę odkryto 15.

W komnatach natrafiono na świeczniki, wieńce, lampiony, biżuterię, monety z brązu. Jak twierdzą archeolodzy w grobowcu znajduje się także wyjątkowa kamienna rzeźba kapłana o wysokości 2 metrów i 1, 2 m szerokości. To znalezisko jest pierwszym tego typu w Syrii, co z kolei dowodzi jak rozwinięte było rzeźbiarstwo w czasach rzymskich.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów