Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto sięgający czasów rzymski cmentarz w Damaszku

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski cmentarz w Damaszku
Rzymski cmentarz w Damaszku

W 2016 roku w mieście Rakhleh w regionie Qatana w Syrii (40 km na zachód od Damaszku) odkryto wapienny cmentarz sięgający czasów rzymskich. Odkrywcą jest farmer, który natrafił na grobowiec w czasie pracy na polu.

Zaraz po przekazaniu informacji władzom na miejsce wysłany został zespół ekspertów, którzy stwierdził, że znalezisko to sięgające II-III wieku n.e. rzymskie cmentarzysko powstałe na planie kwadratu. Schodząc po schodach w dół grobowca natrafia się na wejście do trzech komnat, gdzie w każdej znajduje się kilka grobów. Na tę chwilę odkryto 15.

W komnatach natrafiono na świeczniki, wieńce, lampiony, biżuterię, monety z brązu. Jak twierdzą archeolodzy w grobowcu znajduje się także wyjątkowa kamienna rzeźba kapłana o wysokości 2 metrów i 1, 2 m szerokości. To znalezisko jest pierwszym tego typu w Syrii, co z kolei dowodzi jak rozwinięte było rzeźbiarstwo w czasach rzymskich.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów