Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto w Silchester kolejną świątynię rzymską

Odkryto w Silchester kolejną świątynię rzymską
Odkryto w Silchester kolejną świątynię rzymską

W Silchester (południowa Anglia), na polu, odkryto rzymską świątynię, która może być pierwszą tego typu budowlą w Brytanii, która datowana jest na panowanie cesarza Nerona (54-68 n.e.).

Odkrycia dokonali archeolodzy z University of Reading. Obiekt był częścią większego kompleksu świątynnego, gdyż jest to trzecie sanktuarium odkryte w tym miejscu. Naukowcy podejrzewają, że obiekty mogły być częścią większego projektu budowlanego sponsorowanego przez samego Nerona. Dowodem na to mogą być chociażby wydobyte z ziemi, płytki z wygrawerowanym imieniem cesarza.

Silchester w czasach rzymskich nosiło nazwę Calleva. Odkryte świątynie są najstarszymi znanymi budowlami kamiennymi w mieście. Wydobyte fundamenty wskazują, że budowle mogły mieć nawet 15 metrów wysokości. Tajemnicą wciąż pozostaje jednak, jaki kult był tu czczony. Podobny plan budowli sugeruje, że powstały one zapewne w tym samym czasie.

Odkryto w Silchester kolejną świątynię rzymską

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów