Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto w Silchester kolejną świątynię rzymską

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto w Silchester kolejną świątynię rzymską
Odkryto w Silchester kolejną świątynię rzymską

W 2017 roku, w Silchester (południowa Anglia), na polu, odkryto rzymską świątynię, która może być pierwszą tego typu budowlą w Brytanii, która datowana jest na panowanie cesarza Nerona (54-68 n.e.).

Odkrycia dokonali archeolodzy z University of Reading. Obiekt był częścią większego kompleksu świątynnego, gdyż jest to trzecie sanktuarium odkryte w tym miejscu. Naukowcy podejrzewają, że obiekty mogły być częścią większego projektu budowlanego sponsorowanego przez samego Nerona. Dowodem na to mogą być chociażby wydobyte z ziemi, płytki z wygrawerowanym imieniem cesarza.

Silchester w czasach rzymskich nosiło nazwę Calleva. Odkryte świątynie są najstarszymi znanymi budowlami kamiennymi w mieście. Wydobyte fundamenty wskazują, że budowle mogły mieć nawet 15 metrów wysokości. Tajemnicą wciąż pozostaje jednak, jaki kult był tu czczony. Podobny plan budowli sugeruje, że powstały one zapewne w tym samym czasie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów