Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto ślady po winogronach i pszenicy na Sri Lance

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto ślady po winogronach i pszenicy na Sri Lance
Odkryto ślady po winogronach i pszenicy na Sri Lance | Zdjęcie: iStock.com/RinoCdZ

Cejlon – duża wyspa znajdująca przy Indiach – znajduje się w granicach Sri Lanki. Co ciekawe, w 2018 roku badacze natrafili na ziarna pszenicy (datowane na i-II wiek n.e.) i pestki winogron (VII-VIII n.e.) w Mantai (północna Sri Lanka). Ani winogrona, ani zboże nie jest w stanie wyrosnąć w takim klimacie.

Naukowcy jasno sugerują, że znaleziska dowodzą, że region ten prowadził intensywny handel z dalekimi krajami w starożytności. Produkty przybyły z Arabii lub prosto z Imperium Rzymskiego. Niewykluczone, że rzymscy kupcy osobiście przybywali do portu Mantai.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów