Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto świątynię i sarkofag, które mogły być poświęcone Romulusowi

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto świątynię i sarkofag, które mogły być poświęcone Romulusowi
Odkryto świątynię i sarkofag, które mogły być poświęcone Romulusowi | Zdjęcie: AVP

Na Forum Romanum odkryto świątynię i sarkofag, które badacze sądzą, że mogły być poświęcone Romulusowi – założycielowi i legendarnemu pierwszemu królowi Rzymu.

Sarkofag, który mógł pełnić rolę ołtarza, został odnaleziony w podziemnej świątyni (hypogeum), w pobliżu rostry i wejścia do Curia Julia. Obiekt datowany jest na VI wiek p.n.e. i ma około 1,4 metrów wysokości. Jest to niesamowite znalezisko, gdyż nikt nie spodziewał się, tak ciekawego znaleziska w samym centrum antycznego Rzymu.

Archeolodzy podejrzewają, że świątynia mogła być poświęcona samemu Romulusowi, który według przekazów miał być w tym miejscu pochowany. W sarkofagu nie odnaleziono żadnych szczątków.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów