Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto świątynię i sarkofag, które mogły być poświęcone Romulusowi

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto świątynię i sarkofag, które mogły być poświęcone Romulusowi
Odkryto świątynię i sarkofag, które mogły być poświęcone Romulusowi | Zdjęcie: AVP

Na Forum Romanum odkryto świątynię i sarkofag, które badacze sądzą, że mogły być poświęcone Romulusowi – założycielowi i legendarnemu pierwszemu królowi Rzymu.

Sarkofag, który mógł pełnić rolę ołtarza, został odnaleziony w podziemnej świątyni (hypogeum), w pobliżu rostry i wejścia do Curia Julia. Obiekt datowany jest na VI wiek p.n.e. i ma około 1,4 metrów wysokości. Jest to niesamowite znalezisko, gdyż nikt nie spodziewał się, tak ciekawego znaleziska w samym centrum antycznego Rzymu.

Archeolodzy podejrzewają, że świątynia mogła być poświęcona samemu Romulusowi, który według przekazów miał być w tym miejscu pochowany. W sarkofagu nie odnaleziono żadnych szczątków.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów