Świątynia poświęcona Mitrze została odkryta w 2017 roku na francuskiej wyspie Korsyka. Jest to pierwsze tego typu znalezisko w tym miejscu. Budowla powstała w rzymskim mieście Mariana, które założono w I wieku p.n.e.
Mariana było to małe rzymskie miasto, które swój szczytowy rozwój przeżywało w III-IV wieku n.e. za sprawą wymiany handlowej odbywającej się w tutejszym porcie. Przez port przechodziły towary z całego obszaru śródziemnomorskiego.
Do odkrycia doszło w trakcie przygotowań do budowy drogi. Na zlecenie francuskiej instytucji zajmującej ochroną zabytków archeolodzy przeprowadzili gruntowne badania w miejscu, gdzie ma biec droga. Wykopaliska rozpoczęły się w listopadzie 2016 roku. Po miesiącu prac, archeolodzy ujawnili, że natrafili na komnatę w której odbywały się rytuały – jak sądzą naukowcy – poświęcone Misterium Mitry.
Specjaliści twierdzą, że jest to pierwszy dowód na występowanie tego kultu na Korsyce. Wśród znalezisk są trzy lampy oliwne, trzy połamane fragmenty przedmiotu ukazującego scenę złożenia w ofierze byka przez Mitrę. Na jednym z kawałków dostrzec można psa i węża pijące byczą krew oraz skorpiona szczypiącego jego jądra. Co więcej, odkryto kobiecą marmurową głowę, wykonane z brązu dzwonki i ceramikę.
Misterium Mitry swój intensywny rozwój na zachodzie przeżywało w praktycznie tym samym okresie, co chrześcijaństwo. Wierzenie ze wschodu sprowadzili kupcy oraz żołnierze.
Obecnie nasza wiedza o kulcie Mitry jest niewielka, głównie z racji na fakt, że do naszych czasów zachowało się mało zapisków na jego temat. Większość wiedzy jaką obecnie posiadamy, zawdzięczamy odkryciom i badaniom archeologów. Powszechnie uważa się, że religia ta dostępna była jedynie dla mężczyzn.