Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto świątynię Mitry na Korsyce

Odkryto świątynię Mitry na Korsyce
Odkryto świątynię Mitry na Korsyce | Zdjęcie: Denis Gliksman-Inrap

Świątynia poświęcona Mitrze została odkryta na francuskiej wyspie Korsyka. Jest to pierwsze tego typu znalezisko w tym miejscu. Budowla powstała w rzymskim mieście Mariana, które założono w I wieku p.n.e.

Mariana było to małe rzymskie miasto, które swój szczytowy rozwój przeżywało w III-IV wieku n.e. za sprawą wymiany handlowej odbywającej się w tutejszym porcie. Przez port przechodziły towary z całego obszaru śródziemnomorskiego.

Do odkrycia doszło w trakcie przygotowań do budowy drogi. Na zlecenie francuskiej instytucji zajmującej ochroną zabytków archeolodzy przeprowadzili gruntowne badania w miejscu, gdzie ma biec droga. Wykopaliska rozpoczęły się w listopadzie 2016 roku. Po miesiącu prac, archeolodzy ujawnili, że natrafili na komnatę w której odbywały się rytuały – jak sądzą naukowcy – poświęcone Misterium Mitry.

Specjaliści twierdzą, że jest to pierwszy dowód na występowanie tego kultu na Korsyce. Wśród znalezisk są trzy lampy oliwne, trzy połamane fragmenty przedmiotu ukazującego scenę złożenia w ofierze byka przez Mitrę. Na jednym z kawałków dostrzec można psa i węża pijące byczą krew oraz skorpiona szczypiącego jego jądra. Co więcej, odkryto kobiecą marmurową głowę, wykonane z brązu dzwonki i ceramikę.

Misterium Mitry swój intensywny rozwój na zachodzie przeżywało w praktycznie tym samym okresie, co chrześcijaństwo. Wierzenie ze wschodu sprowadzili kupcy oraz żołnierze.

Jeden z odkrytych dzwonków.
Denis Gliksman-Inrap

Obecnie nasza wiedza o kulcie Mitry jest niewielka, głównie z racji na fakt, że do naszych czasów zachowało się mało zapisków na jego temat. Większość wiedzy jaką obecnie posiadamy, zawdzięczamy odkryciom i badaniom archeologów. Powszechnie uważa się, że religia ta dostępna była jedynie dla mężczyzn.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów