Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto świątynię Mitry na Korsyce

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto świątynię Mitry na Korsyce
Odkryto świątynię Mitry na Korsyce | Zdjęcie: Denis Gliksman-Inrap

Świątynia poświęcona Mitrze została odkryta w 2017 roku na francuskiej wyspie Korsyka. Jest to pierwsze tego typu znalezisko w tym miejscu. Budowla powstała w rzymskim mieście Mariana, które założono w I wieku p.n.e.

Mariana było to małe rzymskie miasto, które swój szczytowy rozwój przeżywało w III-IV wieku n.e. za sprawą wymiany handlowej odbywającej się w tutejszym porcie. Przez port przechodziły towary z całego obszaru śródziemnomorskiego.

Do odkrycia doszło w trakcie przygotowań do budowy drogi. Na zlecenie francuskiej instytucji zajmującej ochroną zabytków archeolodzy przeprowadzili gruntowne badania w miejscu, gdzie ma biec droga. Wykopaliska rozpoczęły się w listopadzie 2016 roku. Po miesiącu prac, archeolodzy ujawnili, że natrafili na komnatę w której odbywały się rytuały – jak sądzą naukowcy – poświęcone Misterium Mitry.

Specjaliści twierdzą, że jest to pierwszy dowód na występowanie tego kultu na Korsyce. Wśród znalezisk są trzy lampy oliwne, trzy połamane fragmenty przedmiotu ukazującego scenę złożenia w ofierze byka przez Mitrę. Na jednym z kawałków dostrzec można psa i węża pijące byczą krew oraz skorpiona szczypiącego jego jądra. Co więcej, odkryto kobiecą marmurową głowę, wykonane z brązu dzwonki i ceramikę.

Misterium Mitry swój intensywny rozwój na zachodzie przeżywało w praktycznie tym samym okresie, co chrześcijaństwo. Wierzenie ze wschodu sprowadzili kupcy oraz żołnierze.

Jeden z odkrytych dzwonków.
Denis Gliksman-Inrap

Obecnie nasza wiedza o kulcie Mitry jest niewielka, głównie z racji na fakt, że do naszych czasów zachowało się mało zapisków na jego temat. Większość wiedzy jaką obecnie posiadamy, zawdzięczamy odkryciom i badaniom archeologów. Powszechnie uważa się, że religia ta dostępna była jedynie dla mężczyzn.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów