Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto szczątki rzymskie sprzed 1600 lat

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto szczątki rzymskie sprzed 1600 lat
Odkryto szczątki rzymskie sprzed 1600 lat | Zdjęcie: Leeds.gov.uk

W północnej Anglii, w mieście Garforth, odkryto ołowianą trumnę, a w niej szkielet liczący 1600 lat, który prawdopodobnie należał do rzymskiej arystokratki.

Trumna znajdowała się na antycznym cmentarzysku, na którym w sumie do tej pory odkryto szczątki ludzkie należące do 60 różnych osób z okresu późno-rzymskiego lub wczesnego okresu tzw. saksońskiego.

Jak informują badacze, ołowiane trumny są niezwykle rzadkim znaleziskiem i dowodzi to, że osoba w niej pochowana należała do naprawdę wysokich warstw społecznych.

Dokładnie miejsce odkrycia nie zostało ujawnione, a naukowcy planują dokładniej określić wiek znaleziska. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań znalezisko ma znaleźć się na ekspozycji w Leeds City Museum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów