Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto tajemnicze amulety w Serbii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tajemnicze amulety w Serbii
Tajemnicze amulety w Serbii | Zdjęcie: Djordje Kojadinovic/Reuters

W Serbii w 2016 roku odkryto tajemnicze, wykonane ze złota i srebra zwoje, na których widnieją tajemnicze inskrypcje. Przedmioty znajdowały się przy pochowanych ciałach.

Serbscy archeolodzy starają się odszyfrować tajemnicze napisy znajdujące się na małych zwojach. Naukowcy są pewni, że zapiski są w języku aramejskim. Zwoje znajdowały się przy szkieletach, które odkryto u stóp wielkiej elektrowni węglowej w Kostolac, w północno-wschodniej Serbii. Tam też trwają prace wykopaliskowe, które poprzedzają planowaną budowę kolejnej elektrowni, która ma powstać niedaleko antycznego rzymskiego miasta, Viminacium.

Odkryto tajemnicze amulety w Serbii

Wspomniane zapiski odkryto w dwóch amuletach wykonanych z ołowiu. Amulety znajdowały się przy zmarłych, których szczątki oceniono na IV wiek n.e. Według naukowców inskrypcje są zaklęciami, które wzywały dobre i złe duchy. Na jednym ze zwojów odczytano kilka demonów, które powiązać można z terenami dzisiejszej Syrii.

Znalezisko jest pierwszym tego typu w Serbii. Magiczne amulety chowano zwykle ze zmarłymi, wówczas kiedy osoba ta zginęła nagłą śmiercią. Wierzono, że taka śmierć powodowała, że duch nie mógł zaznać spokoju i potrzebował magicznego wsparcia w postaci amuletów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów