Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto tajemnicze amulety w Serbii

Tajemnicze amulety w Serbii
Tajemnicze amulety w Serbii | Zdjęcie: Djordje Kojadinovic/Reuters

W Serbii odkryto tajemnicze, wykonane ze złota i srebra zwoje, na których widnieją tajemnicze inskrypcje. Przedmioty znajdowały się przy pochowanych ciałach.

Serbscy archeolodzy starają się odszyfrować tajemnicze napisy znajdujące się na małych zwojach. Naukowcy są pewni, że zapiski są w języku aramejskim. Zwoje znajdowały się przy szkieletach, które odkryto u stóp wielkiej elektrowni węglowej w Kostolac, w północno-wschodniej Serbii. Tam też trwają prace wykopaliskowe, które poprzedzają planowaną budowę kolejnej elektrowni, która ma powstać niedaleko antycznego rzymskiego miasta,  Viminacium.

Odkryto tajemnicze amulety w Serbii

Wspomniane zapiski odkryto w dwóch amuletach wykonanych z ołowiu. Amulety znajdowały się przy zmarłych, których szczątki oceniono na IV wiek n.e. Według naukowców inskrypcje są zaklęciami, które wzywały dobre i złe duchy. Na jednym ze zwojów odczytano kilka demonów, które powiązać można z terenami dzisiejszej Syrii.

Znalezisko jest pierwszym tego typu w Serbii. Magiczne amulety chowano zwykle ze zmarłymi, wówczas kiedy osoba ta zginęła nagłą śmiercią. Wierzono, że taka śmierć powodowała, że duch nie mógł zaznać spokoju i potrzebował magicznego wsparcia w postaci amuletów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów