Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto w Anglii groby dwóch mężczyzn z odciętymi nogami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto w Anglii groby dwóch mężczyzn z odciętymi nogami
Odkryto w Anglii groby dwóch mężczyzn z odciętymi nogami

W środkowo-wschodniej części Anglii natrafiono w 2018 roku na pochówki, w których znajdowały się dwa męskie szkielety, z odciętymi nogami. Naukowcy twierdzą, że są one datowane albo na późne czasy rzymskie, albo okres saksoński.

Do znalezisk doszło w trakcie wykopalisk prowadzonych, przed rozpoczęciem budowy pod nową drogę. Według badaczy mężczyźni mogli zginąć z powodu odcięcia kończyn dolnych, a co więcej mogli otrzymać cios w głowę; nie jest jednak pewnym czy uszkodzenie kości głowy nie nastąpiło już później – głowy są całkowicie zmiażdżone.

Co więcej, ułożenie ciał z odwróconymi głowami sygnalizuje, że zmarli nie byli pochowani z szacunkiem, a raczej zakopani w ziemi. Jak twierdzi jeden z archeologów Jonathan House: „Ktoś bardzo, ale to bardzo nie lubił tych gości”. Jeden ze szkieletów posiadał całkiem dobry stan kości, co dowodzi, że osoba ta zmarła raczej młodo i była dobrze wyżywiona. Daje to przypuszczenie, że zmarłym po prostu odcięto nogi i po wykrwawieniu pochowano/zakopano.

Około 50 metrów od pochówków naukowcy natrafili na pozostałości po rzymskiej studni. Co więcej, obszar na którym prowadzono wykopaliska był otoczony przez rów, głęboki na dwa metry. Brak śladów po budowlach wojskowych sugeruje, że w miejscu tym mógł się znajdować chwilowy obóz marszowy – będący przystankiem do wału Hadriana.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów